سنگ مهندسی

سنگ مهندسی چیست؟

به سنگهای فناوری شده و یا به عبارتی دیگر به سنگهای دوباره احیاء شده سنگ مهندسی گفته می شود.

تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ مهندسی چیست؟

پایه و اساس سنگهای مصنوعی سیمان و پودر سنگ است و از سویی دیگر اینگونه سنگها فاقد رگه های طبیعی سنگ هستند اما پایه و متریال اصلی سنگهای مهندسی از سنگهای طبیعی بوده و مواد افزودنی خاصی بجز رزین به آن اضافه نمی گردد و مزیت عمده اینگونه سنگها در این است که سنگهای مهندسی از رگه های طبیعی سنگ برخوردارند.

انواع سنگ مهندسی :

سنگهای مهندسی بر دو نوعند:

۱- سنگهای مهندسی رسوبی (CPS)

۲- سنگهای مهندسی تراکمی

سنگ مرمریت شرکت چلیپا (سنگ رسوبی مهندسی برای اولین بار در ایران)

شرکت چلیپا تنها شرکت تولید کننده سنگ مرمریت رسوبی مهندسی در خاورمیانه است.

این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز اروپا اقدام به تولید سنگهای سوپر لوکس و کاملا سورت در ایران نموده است.

سنگ سفید ساختمانی

تکنولوژی تولید : سنگهای CPS از خرد شدن و احیای سنگهای طبیعی بدست می آید به این صورت که در ابتدا سنگهای هم شکل، هم جنس و سنگهای طبیعی و مرغوب کوه به صورت قله سنگ استخراج شده و به کارخانه منتقل می شود. در این کارخانه سنگها توسط دستگاه هایی بسیار پیشرفته خرد شده و در داخل مخزن رسوب ریخته می شود.

سنگ مهندسی

مخزن رسوب توسط موتورهای بسیار پیشرفته و همچنین دستگاه های فوق پیشرفته ایتالیایی با سرعتی بسیار بالا به چرخش درآید. در اثر این چرخش و طبق تکنولوژی سانتریفیوژ سنگهای موجود در مخزن تا ارتفاع بیش از ۲۰ متر به هوا برخواسته و سپس شروع به رسوب می کنند. این رسوب کاملا طبیعی بوده و دقیقاً همانند طبیعت در اثر فشار جوی و اتمسفری کاذب و همراه با کاتالیزور صورت می پذیرد همین امر موجب می شود که این سنگها از تمامی خواص سنگ های طبیعی برخوردار بوده و علاوه بر آن مزیتهای چشمگیری نیز به آن اضافه می شود و تنها مکانیزم رسوب تسریع می گردد.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید یادآور شویم این مطلب است که این سنگها به هیچ عنوان در رده بندی سنگهای مصنوعی قرار نمی گیرد. مبنای سنگهای مصنوعی بر اساس سیمان است که به همراه چسب و رزین و پودر سنگ تولید می شوند اما در این تکنولوژی مبنای سنگ تولید شده بیش از ۹۸ درصد از سنگ خالص و طبیعی است و فقط مقدار بسیار کمی رزین و آن هم به منظور ایجاد ساب پذیری بهتر سنگ به آن افزوده می شود. لذا این سنگ در رده بندی سنگهای طبیعی قرار می گیرد نه مصنوعی

 

پاسخ دهید