سنگ پاساژ cps

سنگ پاساژ و یا مراکز پر رفت و آمد یکی از معضلات همیشگی سازندگان است، زیرا در اثر تردد و حمل وسایل سنگین امکان شکستگی و ساییدگی سنگ وجود دارد و همچنین در اثر ریختن مواد غذایی و مایعات همانند چای می تواند به مرور زمان تصویر ناخوشایندی بر جای بگذارد.

برای سنگ پاساژ ۴ پارامتر را می توان در نظر گرفت: ۱- سنگهای رسوبی ۲- سنگهای گرانیتی ۳- سرامیک ۴- سنگ cps

۱- سنگهای رسوبی جهت سنگ پاساژ :

سنگهای رسوبی به علت استحکام بسیار پایین و همچنین لک پذیری بسیار بالا (با ریختن چای به سرعت تغییر رنگ می دهد) به هیچ عنوان برای پاساژ سازی و مراکز پر رفت و آمد مناسب نیست و در هیچ کشوری از اینگونه سنگها به این منظور استفاده نمی شود.

۲- سنگهای گرانیتی:

اگرچه اینگونه سنگها با استقامت بالایی که دارند گزینه بسیار خوبی برای مراکز پر تردد هستند اما وجود مواد رادیو اکتیو و همچنین ظاهر سیاه و یکنواخت آن و از سویی دیگر عدم انعطاف در شکل و طرح پذیری مانند ایجاد تصاویر واترجت، موجب شده که امروزه بسیار کم مورد استفاده قرار گیرد، تا جایی که بسیاری از پاساژهایی که در گذشته از گرانیت استفاده کرده اند، اقدام به باز سازی و دوباره سازی فضا نموده اند.

۳- سرامیک:

برای مدتی سرامیک ها به علت استقامت بالا و همچنین تنوع رنگ و طرح مورد استقبال قرار گرفتند. اما بعد از مدتی نقطه ضعف سرامیک ها در مراکز پر رفت آمد خود را آشکار ساخت. سرامیک ها قابلیت ساب پذیری نداشتند!! یا به عبارتی دیگر بعد از گذشت چند سال چربی ها و گرد و خاک به آن نفوذ کرده و غیر قابل پاک سازی و ساب خوردن بودند، که همین عامل موجب شد بسیاری از پاساژهایی که در ابتدای ساخت بسیار لوکس به نظر می رسیدند ناگهان به مرکزی از کثیفی و زشتی مبدل گردند.

۴- سنگ پاساژ cps :

سنگ پاساژ cps دارای تنوع در رنگ و ابعاد بوده و همانند سرامیک کاملا سورت و مقاوم است به گونه ای که از نظر مقاومت با سنگهای گرانیت برابری می کند. اما مشخصه ویژه آن که این سنگ را نسبت به سرامیک متمایز ساخته و به آن برتری می بخشد، قابلیت ساب پذیری بسیار عالی آن است.

به گونه ای که چنانچه بعد از گذشت چندین سال، سنگها دچار فرسودگی شده و یا دچار آلودگی شدند، با یک ساب زدن ساده می توان آن را به روز اول باز گرداند، به گونه ای که سنگ تازه خریداری شده است.

شرکت چلیپا افتخار می کند که پروژه های ساخت و بازسازی سنگ پاساژ ۵ کشور جهان را به عهده گرفته و در این راه بسیار موفق عمل کرده است.

مشکلات سنگ و سرامیک در مراکز پر رفت و آمد:

از گزینه های مورد استفاده در مراکز پر رفت و آمد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- سنگ مرمریت

۲- سنگ گرانیت

۳- سرامیک

۴- سنگ cps

مشکلات و معایب استفاده از سنگ گرانیت در پاساژها و مراکز پر تردد:

۱- *رنگ بندی تیره و تکراری

سالها سنگ گرانیت یکی از سنگهای محبوب بوده است. اما امروزه به علت لوکس سازی مراکز تجاری و تنوع بسیار کم رنگ بندی سنگ گرانیت محبوبیت خود را به شدت از دست داده است.

۲- *وجود موارد رادیواکتیو

به علت وجود مواد رادیواکتیو خفیف در سنگهای گرانیت، سالهاست که استفاده آن در فضاهای بسته ممنوع شده و کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

۳- *محدودیت در ایجاد واترجت و CNC

به علت ماهیت سخت سنگهای گرانیت، از آنها به سختی می توان در پروژه های لوکس سازی استفاده کرد و فرایندهایی مانند واترجت و یا CNC بر روی آنها معمولا انجام نمی پذیرد

۴- *هزینه برش و ساب پذیری محدود

سنگهای گرانیت به علت ساختار سخت خود به سختی ساب خورده و برش آنها معمولا توسط گرانیت بر صورت می پذیرد که همین عامل موجب می شود دور ریز سنگ به شدت افزایش یابد

 

معایب استفاده از سنگهای مرمریت در مراکز پر تردد و پاساژها

۱- *محدودیت شدید در سورت بندی

به علت ماهیت سنگهای مرمریت و همچنین استهلاک معادن ایران، سورت سنگ مرمریت در متراژهای وسیع بسیار دشوار و یا گاهاً نشدنی است.

۲- *استحکام بسیار پایین سنگ

سنگهای مرمریت به علت دارا بودن رگه های آهکی، از استحکام بسیار پایینی برخوردار هستند به گونه ای که با ضربه ای کوچک شکسته شده و غیر قابل ترمیم هستند.

۳- *جذب آب و لک پذیری سنگ

یکی از مشخصه های تمام سنگهای رسوبی، میزان جذب بالای آنها است. همین عامل موجب می شود لکه چای و یا قهوه بر روی سنگ مانده و هرگز پاک نشود

۴- *ساب پذیری بسیار محدود

با دو یا سه بار ساب خوردن سنگهای مرمریت به بافت اسفنجی سنگ برخورد می کنیم و بیش از آن سنگ را سست کرده و غیر قابل استفاده می کند.

 

مزایای سنگهای CPS جهت مراکز پر رفت و آمد

 ۱- *ساب پذیر بودن

یکی از محسنات بسیار بالای سنگهای cps ساب پذیری بسیار بالای آن است. به گونه ای که در هر زمان که نیاز باشد می توان با ساب زدن و برداشتن یک لایه از آن سنگ را به روز اول بازگرداند.

۲- *سورت پذیری بسیار بالا

سنگهای cps به علت سورت پذیری بسیار بالا سطحی تمیز و عاری از نازیبایی پدید می آورند. سنگهای cps در هر متراژی قابل تولید و سورت هستند

۳- *قابل ترمیم بودن

چنانچه به هر علتی سنگ در اثر ضربه شکسته و یا ترک بردارد، قابلیت ترمیم شدن را داراست و نیازی به تعویض سنگ نیست

۴- *مقاومت بالا

برخلاف سنگهای مرمریت که بسیار سست هستند، سنگهای cps از لحاظ استقامت با سنگهای گرانیت برابری می کنند

۵- *تنوع در رنگ و ابعاد

تنوع در ارائه رنگ و ابعاد مختلف را می توان از مزایای بسیار مهم سنگهای cps به شمار آورد به گونه ای که در هیچ سنگی مشاهده نمی شود

۶- *نصب و برش آسان

سنگهای cps به راحتی برش خورده و بدون لب پر شدن می توان از آنها در زیبا سازی محیط استفاده نمود. همین خاصیت موجب می شود اینگونه سنگها در خلق واترجت بسیار عالی ظاهر شود